Na rynku obecnie jest sporo rożnych gotowych urządzeń (Moates, Xenocron, Hondata ) pozwalających na połączenie ECU hondy z komputerem celem logowania danych. Niestety praktycznie każde z tych urządzeń jest dostępne za granicą naszego kraju. Więc do sporych kosztów zakupu należy dodać koszty wysyłki, a nie daj Boże doczepią się z cłem.

Jest jednak dość prosty sposób na wykonanie takiego dataloggera we własnym zakresie wydając ok 15-20 zł. Wymagana jest troszkę więcej niż podstawowa znajomość elektroniki i umiejętność lutowania.

Oczywiście datalogging to tylko niewielki kawałek układanki do poprawnego i sprawnego dostrojenia mapy, ale może pomóc nam w podglądzie działania wielu czujników i zrozumienia zasady czytania danych z mapy.

Co nam będzie potrzebne ?

  1. Kabel DKU5 do starych telefonów nokii , może być BLUE STAR lub każdy inny, gdzie mamy pewność iż jest na kostce PL2303
  2. komputer hondy na np. OBD1 i popularny P28.
  3. Lutownica, cyna, kalafonia, opcjonalnie odsysacz, nożyk, 1 browar.

Schemat połączenia  jest taki :

ecu                 proliftic
gnd   1    >     6
rx     2    >     4
+5    3
tx     4     >     2

 

Aby  urządzenie działało poprawnie należy zainstalować odpowiednie sterowniki.
Podłączamy do portu USB nasz interfejs, system zacznie wykrywać sprzęt, jeśli nie znajdzie sterowników należy je zainstalować ręcznie. Jesli jednak uda mu się automatycznie zainstalować drivery to i tak musimy je zaktualizować do sprawdzonej stabilnej wersji . Te które udostępniam działają pod windows 7, vista, XP  32 bit na CROME, freelogu, Ecucontrol.

_IO Cable_PL-2303_Drivers – Generic_Windows_allinone_PL2303_Prolific_DriverInstaller_v110